Ekologia w hotelarstwie – jak prowadzić hotel przyjazny środowisku?

Ekologia w hotelarstwie


– jak prowadzić hotel przyjazny środowisku?

Wydaje się że ekologia to nowy trend, jednak goście mieli swoje preferencje już lata temu. Jak podaje portal e-hotelarz.pl, w badaniu przeprowadzonym na 500 gościach nocujących w polskich hotelach, 94% z nich zadeklarowało, że ekologia ma dla nich znaczenie. Dziś świadomość ekologiczna nadal wzrasta, a konsumenci zwracają coraz większą uwagę na swoje wybory.

Dla wielu osób pro-ekologiczność stała się ważnym czynnikiem decyzyjnym, a hotele wdrażające ekologiczne rozwiązania i starające się ograniczyć swój wpływ na środowisko cieszą się coraz większą popularnością.

Nie wykluczone, że w niedalekiej przyszłości nakazy i regulacje prawne będą jasno określały sposób, w jaki hotele powinny redukować swój wpływ na środowisko. Dlatego już dziś warto zastanowić się, jakie rozwiązania warto wprowadzić, aby spełnić oczekiwania proekologicznych klientów.

1. Oszczędzaj energię

Hotele wykorzystują dużą ilość energii – aby ograniczyć to zużycie, chronić środowisko i jednocześnie obniżyć koszty rachunków, wykorzystuj jedynie żarówki energooszczędne i pozbądź się zbędnych lamp w pomieszczeniach. Zazwyczaj ich liczba może być zredukowana - bez większego wpływu na jakość oświetlenia w pokoju.
Rozwiązanie, które cieszy się już dużą popularnością w większych hotelach, to system włączający prąd w pomieszczeniu poprzez włożenie karty do czytnika. Pozwala to na ogromne oszczędności, ponieważ wielu gości ma zły nawyk zostawiania włączonego światła po wyjściu z pokoju.
Warto dodatkowo zachęcać gości do wspólnego oszczędzania energii – umieć w pokojach specjalne broszurki opisujące dobre praktyki i zachęcające gości np. do wyłączania światła w ciągu dnia lub nie używania wszystkich lamp, o ile nie jest to konieczne.

2. Daj gościom wybór

W przeszłości codzienne wymienianie ręczników i pościeli było normą – jeżeli gość chciał, aby prano je rzadziej, musiał samodzielnie zwrócić się z prośbą do recepcjonistów. Na szczęście dziś trend jest zgoła inny i coraz więcej hotelarzy zachęca gości do działań pro-ekologicznych.

W tym celu w każdej łazience znajduje się informacja, opisująca proste zasady – ręcznik pozostawiony na ziemi ma zostać uprany, a te wiszące lub ułożone na półkach nie. W ten sposób klienci, którym zależy na środowisku, nie muszą zwracać się do hotelarza ze specjalną prośbą, a mniej ekologiczni goście chętniej stosują się do nowych praktyk.

Podobne rozwiązanie stosuje się w związku z pościelą – zmieniana jest na prośbę gościa, np. poprzez użycie specjalnej karteczki lub plakietki, przygotowanej wcześniej przez hotel.

Ograniczenie częstotliwości prania przekłada się na mniejsze zużycie energii oraz wody, dzięki czemu hotel redukuje swój wpływ na środowisko. Dodatkowo – to duże oszczędności dla hotelarza.

3. Redukuj odpady i walcz z plastikiem

Redukcja zużycia plastiku to jedno z ważniejszych działań na rzecz ochrony środowiska, które bez problemu może zaimplementować hotelarz.

Zrezygnuj z jednorazowych, pakowanych w plastikowe opakowania produktów kosmetycznych – zastąp je pojemnikami wielorazowego użytku. Eleganckie opakowania mogą stanowić element wystroju łazienki. Niektóre hotele idą o krok dalej i oferują gościom kosmetyki, które są przyjazne środowisku i nietestowane na zwierzętach.

Jeżeli nadal umieszczasz w pokojach plastikowe kubeczki, zastąp je szklanymi odpowiednikami. W przypadku organizacji dużych konferencji korzystaj jedynie z papierowych kubeczków. Całkowicie zrezygnuj ze słomek – w hotelowym barze możesz zaoferować ich metalowe lub bambusowe odpowiedniki.

Wielu gości stara się zredukować swoje zużycie plastiku i głośno wypowiada się na temat restauracji lub obiektów noclegowych, w których nikt nie dba o środowisko.